Työryhmät

Suora-tieTiles-iso-kuva.jpg
Keskusta.fi / Keskusta / Työryhmät

Työryhmät valmistelevat Keskustan puoluehallituksen ja -johdon niille antamat ohjelmatyöhön ja politiikan valmisteluun liittyvät tehtävät.

Periaateohjelmatyöryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Annika Saarikko

annika.saarikko@eduskunta.fi

Ulko- ja turvallisuuspoliittinen työryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Matti Vanhanen
matti.vanhanen@eduskunta.fi

Eurooppatyöryhmä
puheenjohtaja: KTM, YTM Riikka Pakarinen;
riikka.e.pakarinen@gmail.com

Talouspoliittinen työryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Olavi Ala-Nissilä,

olavi.ala-nissila@eduskunta.fi


Koulutuspoliittinen työryhmä

puheenjohtaja: kansanedustaja Tuomo Puumala,
tuomo.puumala@eduskunta.fi


Kunta- ja aluetyöryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Timo Korhonen,
timo.v.korhonen@eduskunta.fi


Asuntotyöryhmä

puheenjohtaja: kansanedustaja Antti Kurvinen,
antti.kurvinen@eduskunta.fi


Ilmasto-, energia- ja ympäristötyöryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Hanna Kosonen,
hanna.kosonen@eduskunta.fi


Ruokaryhmä
puheenjohtaja: Eerikki Viljanen
eerikki.viljanen@eduskunta.fi


Työelämätyöryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Katri Kulmuni
katri.kulmuni@eduskunta.fi


Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen työryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Hannakaisa Heikkinen
hannakaisa.heikkinen@eduskunta.fi


Köyhyystyöryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Aila Paloniemi
aila.paloniemi@eduskunta.fi


Aluekehitystyöryhmä
puheenjohtaja: Mauri Pekkarinen
mauri.pekkarinen@eduskunta.fi


Sisäisen turvallisuuden ja oikeuden työryhmä
puheenjohtaja: Antti Kurvinen
antti.kurvinen@eduskunta.fi


Tietoyhteiskuntatyöryhmä
puheenjohtaja: KTM Kristo Lehtonen
kristo.lehtonen@gmail.com

 

Demokratia- ja kansalaisyhteiskunta-työryhmä
puheenjohtaja: kasvatustieteen tohtori Liisa Ansala
liisa.ansala@rovaniemi.fi

 
Järjestötyöryhmä
puheenjohtaja: kansanedustaja Juha Rehula
juha.rehula@eduskunta.fi