Keskustan ääni Euroopassa

Keskustan europarlamentaarikot


Suomen-ja-eun-lippu-yläkuva.jpg

Keskustaa edustaa Euroopan parlamentissa kolme jäsentä, joita kutsutaan myös europarlamentaarikoiksi, tuttavallisemmin mepeiksi.  Keskustan mepit kuuluvat parlamentissa ALDE-, eli Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmään. Kukin meppi kuuluu myös yhteen tai useampaan jotakin asiakokonaisuutta käsittelevään valiokuntaan sekä yhteen tai useampaan ulkopoliittiseen valtuuskuntaan. Nämä vaikuttavat siihen, minkä asioiden parissa kukin meppi tekee keskeistä työtään.

 

Jäätteenmäki-Anneli-285x300px.jpg

Anneli Jäätteenmäki

Ympäristövaliokunta
Budjettivaliokunta

anneli.jaatteenmaki@ep.europa.eu
www.annelijaatteenmaki.net

Annelin kuvat

Toimisto Bryssel: +32 228 45614
Strasbourg: +33 3 881 75614
Matkapuhelin: +358 50 388 0001

Mari Pohjavaara
Kotimaan avustaja
mari.pohjavaara@la.europarl.europa.eu
Matkapuhelin: +358 50 460 3407

Iiro Kangas
Viestintä, Budjettivaliokunta (BUDG)
Iiro.kangas@ep.europa.eu
Toimisto: +32 2 48 57614
Matkapuhelin: +32 49 344 4016

Josefiina Manninen
Budjettivaliokunta (BUDG)
josefiina.manninen@ep.europa.eu
Toimisto: +32 2 28 47614
Matkapuhelin: +358 40 523 9240

Panu Litmanen
Ympäristön, kansanterveyden ja
elintarviketurvallisuuden valiokunta
(ENVI)
panu.litmanen@ep.europa.eu
Toimisto: +32 2 28 37614
Matkapuhelin: +358 50 351 7849

Antonios Sfakiotakis
Ympäristön, kansanterveyden ja
elintarviketurvallisuuden valiokunta
(ENVI)
antonios.sfakiotakis@ep.europa.eu
Toimisto: +32 2 28 38614
Matkapuhelin: +32 47 36 0 7808

 

Katainen-Elsi-285x300px.jpg

Elsi Katainen

Maatalousvaliokunta
Kansainvälisen kaupan valiokunta
Aluekehityksen valiokunta

elsi.katainen@ep.europa.eu
www.elsikatainen.fi

Elsin kuvat

Toimisto Bryssel: +32 2 28 45361
Strasbourg: +33 3 881 75361
Matkapuhelin: +358 50 5122362

Juha-Pekka Rusanen
Kotimaan avustaja/Viestintä ja
kotimaan tapahtumat
juha-pekka_rusanen@hotmail.com
Matkapuhelin: +358 40 7721012

Matias Kallio
Maatalous- ja maaseudun kehittämisen
valiokunta (AGRI)
matias.kallio@ep.europa.eu
Toimisto: +32 2 28 47361
Matkapuhelin: +32 471 891114

Jediitta Tiainen
Kansainvälisen kaupan valiokunta
(INTA)
jediitta.tiainen@ep.europa.eu
Toimisto: +32 2 28 37361
Matkapuhelin: +32 497 223367

Raakel Vähärautio
Aluekehityksen valiokunta (REGI)
raakel.vaharautio@ep.europa.eu
Toimisto: +32 2 28 38361
Matkapuhelin: +358 40 5894641

Taru Jokinen
Harjoittelija/Maatalous- ja maaseudun
kehittämisen (AGRI) valiokunta
Matkapuhelin: +358 40 5750413



Vehkaperä-Mirja-285x300px.jpg

Mirja Vehkaperä

Kehitysvaliokunta
Ulkoasiainvaliokunta

mirja.vehkapera@ep.europa.eu
www.mirjavehkapera.fi

Mirjan kuvat


Toimisto Bryssel: +32 2 28 45133
Strasbourg: +33 3 881 77133
Matkapuhelin: +358 50 5121949

Tiina Kovalainen
Kotimaan avustaja
tiina.kovalainen@la.europarl.europa.eu
Matkapuhelin: +358 50 3431385

Ulla Grönlund
Kehitysvaliokunta (DEVE), hallinto
ulla.groenlund@ep.europa.eu
Toimisto Bryssel: +32 2 28 47133
Matkapuhelin: +32 486 344763

Heidi Höök
Ulkoasiainvaliokunta (AFET)
heidi.hook@ep.europa.eu
Toimisto Bryssel: +32 2 28 38133
Matkapuhelin:+32 470 973703

Laura Salo
Viestintä
laura.salo@ep.europa.eu
Toimisto Bryssel: +32 2 28 37133
Matkapuhelin: +32 488 999919